Masz pytania? Napisz do nas!

KLIMAT I ŚRODOWISKO

Od wschodu granicząca jedynie z Hiszpanią, od zachodu opływana przez wody Oceanu Atlantyckiego Portugalia położona jest w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Swemu unikalnemu położeniu kraj ten zawdzięcza powszechną opinię miejsca wyjątkowo sprzyjającego błogiemu wypoczynkowi.

Pogoda w Portugalii jest różna w zależności od regionu, topografii terenu oraz odległości od oceanu. Lato, z którym w Polsce żegnamy się na długie miesiące zwykle już we wrześniu tutaj często trwa od naszej wiosny do późnej jesieni. Statystycznie ponad 300 dni w portugalskim roku jest słonecznych, a temperatura wody w oceanie, szczególnie na południu kraju, gdzie docierają ciepłe prądy morskie z Afryki, dużo dłużej pozwala cieszyć się wypoczynkiem na plaży i sportami wodnymi.

Jesień jest zazwyczaj ciepła i sucha, średnia temperatura w październiku wynosi 22°C, zimy zaś są łagodne – w Lizbonie temperatura bardzo rzadko spada poniżej zera i nawet w grudniu i styczniu średnie temperatury wahają się miedzy 8°C a 10°C. Opadów śniegu można spodziewać się jedynie w górach, na północy. Pomimo tego, że sezon narciarski jest niepewny, ośrodki sportów zimowych są doskonale przygotowane i zorganizowane. Portugalia ma również swoją porę deszczową, która trwa od listopada do marca, a opady koncentrują się zazwyczaj w północnych, górzystych rejonach kraju.

Poo nasrtugalskie wybrzeże atlantyckie to 850 km plaż o delikatnym, drobnym piasku, ale też klifów i ciekawych form skalnych. Ponad 50% (najwyższy odsetek wśród krajów Europy południowej) plaż i wiele przystani jachtowych zostało wyróżnionych „Niebieską Flagą” – oznaczeniem ekologicznym, corocznie przyznawanym miejscom, które spełniają surowe kryteria dotyczące m.in. czystości wody, bezpieczeństwa plażowiczów, troski o środowisko naturalne oraz dostępu do informacji o stanie i ekosystemie ośrodka.

Oprócz tradycyjnego wypoczynku plażowego miłośnicy natury i aktywnego wypoczynku znajdą w Portugalii wiele parków krajobrazowych. Zachwycającą florę śródziemnomorską i euro-syberyjską, a także ślady obecności człowieka z czasów prehistorycznych znaleźć można w Peneda-Geres – najstarszym rezerwacie przyrody na terenie Portugalii i zarazem jedynym Parku Narodowym.

Park Archeologiczny Vale do Côa to z kolei największa na świecie kolekcja prehistorycznych malowideł naskalnych na otwartym terenie, które zostały odkryte w 1993 roku, a w 1998 wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niedaleko od Lizbony znajduje się park krajobrazowy Sintra / Cascais o wyjątkowo zróżnicowanej formie: od plaż po bujne lasy. Na jego terenie można odwiedzić przylądek Cabo da Roca, najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentu europejskiego.

Zapierające dech w piersiach widoki znaleźć można na terenie całej Portugalii. Z całą pewnością zapadną one Państwu w pamięci i zaostrzą apetyt na więcej.