Masz pytania? Napisz do nas!

ŻYJ PEŁNIĄ ŻYCIA

Kto przyjedzie raz do Portugalii nieszybko zapomni panującą tu atmosferę spokoju i relaksu. To miedzy innymi dlatego co roku tysiące ludzi z różnych części Europy i świata decydują się osiedlić na stałe w tym właśnie kraju. Co prawda rynek pracy oferuje ciekawe propozycje, jednak większość emigrantów przyjeżdża tu szukać lepszej jakości życia, a nie z powodów finansowych i zawodowych. Koszty utrzymania są zdecydowanie jednymi z niższych w Europie, nawet w porównaniu z Polską. Dostaniemy tu w doskonałych cenach świeże, atlantyckie ryby, tropikalne owoce, jak również lokalne, doskonałej jakości wino i aromatyczną kawę.

Tradycja i nowoczesność

Portugalia zamieszkiwana przez ok. 10 milionów ludzi to państwo o interesującej historii i bogatych tradycjach sięgających czasów rzymskich. W kulturze Portugalii znajdziemy elementy cywilizacji Celtów, którzy zamieszkiwali te tereny w czasach starożytnych oraz Maurów i Rzymian, pod rządami których znalazły się tereny dzisiejszej Portugalii na przestrzeni wieków. W wyniku morskich wypraw w okresie wielkich odkryć geograficznych Portugalia zdobyła wpływy w wielu posiadłościach zamorskich, m.in. Brazylii, indyjskiej prowincji Goa, Mozambiku, na skutek czego również elementy kultur tych państw na stałe zakorzeniły się w dorobku kulturowym Portugalii. Dzięki dość łagodnemu klimatowi zachowały się tu w świetnym stanie liczne zabytki, 9 z nich znajduje się na Liście Dziedzictwa Światowego UNESCO. Dzisiejsza Portugalia to nowoczesny kraj europejski, orienteod 1986 członek Unii Europejskiej, korzystający w pełni z przywilejów i funduszy unijnych. W latach 1988-1993 zbudowano tu 3 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu, umożliwiających szybkie i wygodne dotarcie w dowolne miejsce w kraju. Trzy międzynarodowe lotniska zapewniają połączenie z Europą i światem. Duży stopień zinformatyzowania urzędów i instytucji ułatwia wymianę informacji a wysoki poziom usług telekomunikacyjnych zapewnia sprawny kontakt zarówno dla biznesu jak i zwykłego obywatela. Około 30% Portugalczyków korzysta z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dającego dostęp do prywatnego sektora usług medycznych na najwyższym światowym poziomie. Portugalia to kraj bezpieczny, o stosunkowo niskiej przestępczości. Liczba policjantów w przeliczeniu na mieszkańca jest prawie dwukrotnie wyższa niż w Polsce. Policja jest przyjazna obywatelom i cieszy się sporym zaufaniem społecznym.

Kuchnia

Tak jak w kulturze, również w kulinariach wpływ innych kultur spowodował duże zróżnicowanie między różnymi regionami kraju. W rolniczych prowincjach Alentejo i Ribatejo spożywa się dużo dań mięsnych, wołowych i wieprzowych, na południu kraju, w Algarve, duży wpływ na jadłospis miało długotrwałe panowanie muzułmańskich Maurów, znajdziemy tam w menu m.in. ostre, duszone potrawy z kurczaka i soczewicy lub fasoli. We wszystkich sardinesregionach kraju popularnym daniem jest ryba, zarówno świeża, oceaniczna, jak i przysmak Portugalczyków bacalhau, czyli solony i suszony na słońcu dorsz, przyrządzany na dziesiątki sposobów. Prawie żaden przyzwoity posiłek nie obejdzie się tu bez wina, Portugalia jest obecnie dziesiątym producentem tego trunku na świecie i plasuje się w pierwszej trójce pod względem jego spożycia. Portugalczycy jedzą smacznie i zdrowo: nieodzownym dodatkiem wielu potraw jest wyśmienita, wytwarzana z portugalskich oliwek oliwa, spożywa się dużo ryb i owoców morza oraz znakomitych serów. Wielu producentów stosuje tradycyjne receptury wytwarzania żywności, dzięki czemu na talerze trafiają produkty naturalne o niepowtarzalnych walorach smakowych.

Społeczeństwo

Przez wieki społeczeństwo portugalskie było podzielone klasowo. Taki podział miał jeszcze korzenie w czasach wojen kolonialnych i przez lata kształtował stosunki społeczne w Portugalii. Wyzwolenie spod dyktatury Salazara w 1974r. przyniosło otyachtwarcie na świat i postępujące przemiany społeczne. Dzisiejsze społeczeństwo nadal jest silnie konserwatywne, co przejawia się w sympatycznym, ale nieco przejaskrawionym przywiązaniu do tradycji. Ślady dawnych stosunków klasowych są dziś ciągle widoczne w strukturach portugalskich przedsiębiorstw oraz patriarchalnym modelu typowej rodziny. Młodsze pokolenia, dorastające już w okresie przynależności Portugalii do Unii Europejskiej to ludzie bez kompleksów, wykształceni i rzutcy. Portugalczycy zwykli określać siebie jako povo de brandos costumes, czyli ludzi o łagodnych obyczajach. Trudno o bardziej trafne określenie mentalności tych sympatycznych i uczciwych ludzi. Większość obywateli charakteryzuje przywiązanie do wartości narodowych i chrześcijańskich oraz wywodząca się z okresu potęgi kolonialnej duma narodowa. Mimo charakteru „południowców” to ludzie spokojni i zrównoważeni oraz bardzo tolerancyjni. Są przyjaźni w stosunku do nieznajomych i wprost uwielbiają dzieci. Wiele osób, szczególnie w większych miastach, posługuje się językiem obcym, najczęściej francuskim lub angielskim, co znakomicie ułatwia kontakty.