Masz pytania? Napisz do nas!

ROZRYWKA I WYPOCZYNEK

Choć Portugalię często określa się mianem mekki golfiarzy, sportem numer jeden w Portugalii jak i rozrywką dla każdego, bez względu na wiek, jest bezsprzecznie piłka nożna. Fani tego sportu mogą uczestniczyć w rozgrywkach amatorskich, jak i kibicować na światowej klasy spotkaniach rozgrywanych na licznych w tym kraju stadionach piłkarskich.

Wspomniani już miłośnicy golfa mają do dyspozycji ponad 70 doskonale przygotowanych pól golfowych w całym kraju. Z uwagi na łagodny klimat grą w golfa można się cieszyć prawie przez okrągły rok. Corocznie odbywa się tu prestiżowy turniej golfowy Portugal Masters, będący częścią PGA European Tour.

surfersDużą popularnością cieszą się również sporty wodne, m.in. surfing i bodyboarding. Plaże w Ericeira znalazły się na 3. miejscu wśród najlepszych miejsc do surfowania na świecie. W Portugalii odbywają się też zawody surfingowe Quiksilver Pro Portugal. Amatorom żeglarstwa warto polecić rejs wokół wybrzeży Barlavento, gdzie można podziwiać liczne klify, zatoczki i jaskinie.

W Portugalii odbywają się również znane wyścigi samochodowe, m.in. Rally de Portugal oraz motorowy wyścig Motorcycling Grand Prix w Estoril.

Wśród ciekawszych imprez sportowych warto wspomnieć jeszcze o zawodach jeździeckich Estoril International Showjumping Competition, corocznych maratonach w Lizbonie czy też walkach byków Tourada – Corda w centrum i na południu kraju.

W Portugalii odbywa się wiele letnich festiwali poświęconych różnym gatunkom muzyki. Do najważniejszych należą: TMN Festival Sudoeste w Zambujeira do Mar, Paredes de Coura Festival, Optimus Alive! w Algés, Rock in Rio Lisboa, Super Bock Super Rock, Festival de Jazz do Estoril, organizowany od 1971 roku oraz EDP Cool Jazz Fest w Oeiras.
fadoPisząc o muzyce portugalskiej nie sposób pominąć Fado – gatunku pełnego melancholii, tęsknoty, zadumy, jednego z najbardziej rozpoznawalnych elementów kultury portugalskiej. Pieśniarzy fado śpiewających przy akompaniamencie gitary spotkać można w licznych tawernach i kawiarniach w najstarszych częściach miast. Głównym tematem pieśni fado jest saudade. W słowie tym zawarta jest wiara Portugalczyków w przeznaczenie, przed którym nie ma ucieczki, rządy serca i duszy nad rozumem prowadzące często do zrywów wielkiej namiętności oraz aktów desperacji. Warto również dodać, że od roku 2011 fado jako styl pieśni znajduje się na liście Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Portugalia jest krajem, w którym tradycja często przeplata się z nowoczesnością. Na głównych ulicach największych miast, oraz w wielu centrach handlowych można znaleźć sklepy większości znaczących, światowych projektantów mody. Nie trzeba jednak daleko szukać tradycyjnych wyrobów rękodzieła i rzemiosła takich jak ceramika czy azulejos – ręcznie zdobionych płytek ceramicznych.

portuguese_cuisineZ pewnością nie rozczarują się tutaj również miłośnicy dobrego jedzenia oraz szlachetnych trunków. Portugalczycy, nie bez racji, dumni są ze swoich tradycji kulinarnych i winiarskich. Doskonałe sery i wędliny zaspokoją z pewnością nawet najbardziej wyrafinowane podniebienie, a wybór win oraz mocniejszych trunków może przyprawić o zawrót głowy. Dużą popularnością cieszą się produkty regionalne, produkowane w niewielkich gospodarstwach i wytwórniach, a zakupy zamiast w supermarkecie można zrobić na lokalnym targu.

Liczne muzea, galerie sztuki, koncerty i festiwale, restauracje, kasyna oraz łagodny klimat sprawiają, że w Portugalii każdy bez trudu znajdzie dla siebie coś interesującego.